Subspecialty Committees

In addition to the constitutionally mandated Committees, the Subspecialty Committees below further foster the advance of orthopaedic science in the different subspecialties.

If you would like to contact any of the chairs or vice-chairs below, please send an email to [email protected].

 

Computers & Enabling Technologies

Chair: Ajeya Adhikari

Foot & Ankle

Chair: Rupinderbir Singh Deol
Vice-chair: Lucky Jeyaseelan
Members: Paulo Ferro, Eric Giza, Arvind Puri, Guangrong Yu, Mingzhu Zhang, Nasef Mohamed Nasef Abdellatif, Tanawat Vaseenon, Rahul Upadhyay, Karan Johal, Gabriel Khazen, Cristian Ortiz

Hand

ChairMargaret Fok
Vice-chair: Ferdinando Da Rin
Members: Mohammed Ali Fadhil Al-Bayati, Amr Aly, Shalin Chen, Anil Dhal, Essam Elkaref, Duretti Fufa, Sanjeev Kakar, Bo Liu, Fabian Moungondo, Joao Carlos Nakamoto, Frédéric Schuind, Marco Yanex Quito

Hip Arthroplasty

Chair: Chahine Assi
Members: Iyes Ait El Hadj, Thami Benzakour, Laszlo Bucsi, Alberto Carli, Wei Chen, Julio Fernandes, Yasuhiro Homma, Fatih Kucukdurmaz, Oliver Marin-Pena, Marcos Musafir, Jairo Rincon, Mohamed Sukeik

Infections

Chair: Khaled Emara
Vice-chair: Pietro Ruggieri
Members: Chingiz Alizade, Udo Ego Anyaehie, Ferdinando Da Rin De Lorenzo, Mohamed Fadel, Martin Gargan, Ana Lucia Lima, Miguel E. Molano, Javad Parvizi, Hiroyuki Tsuchiya, Nikolay Zagorodniy, Akos Zahar, Yixin Zhou

Knee Arthroplasty

Chair: Francesco Bennazzo  
Vice-chair: Ashok Rajgopal 
Members: Hwa Sen Chua, Ivan De Martino, Ponky Firer, Dariush Gouran Savadkoohi, Miroslav Haspl, Fatih Kucukdurmaz, Matthew Morrey, Maximilian Rudert, Manuj Wadhwa

Limb Reconstruction

Ad Hoc ChairHemant Sharma  
 

Orthopaedic Microsurgery

Chair: Qing-Tang Zhu
Vice-chair: Ahmad Ibraheem Addosooki Mohammad Abdelraheem 

Orthopaedic Research

Chair: Hamish Simpson  
Members: John Leong, Hari Reddi, Frédéric Schuind

Paediatrics

Chair: Mihir Thacker 
Members: Darko Anticevic, Matthew Dobbs, Khaled El Adwar, Gamal Hosny, Joshua Hyman, Ashok Johari, Li Zhao

Shoulder & Elbow

Chair: Inho Jeon
Members: Nuri Aydin, Ashish Babhulkar, Sergio Franco, Eiji Itoi, Baoguo Jiang, Hatem Said, Marius Scarlat, Eduardo Zamudio  

Spine

Chair: Alaa Azmi Ahmad
Vice-chair: Alpaslan Senkoylu 

Sports Traumatology & Arthroscopy

Chair: Wai Pan Peter Yau
Vice-chair: Fabio Valerio Sciarretta
Members: Raid Abutalib, Sultan Al Maskari, Bobby Anand, Umer Butt, Julio Fernandes, Michael Held, Vikas Khanduja, Robert Klitzman, James Sir Young Loh, Fernando Rosa, Seow Hui Teo, Rui Yang

Trauma

ChairGershon Volpin 
Vice-chair: Roman Pfeifer 
Members: Stephan Frenzel, Dariush Gouran Savadkoohi, Guy Grimard, Ilir Hasani, Frankie Ka Li Leung, Stefan Marlovits, Sandor Mester, Hans-Christoph Pape, Mohamed Rashed, Jordan Saveski, Vivek Trikha, Lee Van Rensburg, James Patterson Waddell

Prevention Subcommittee
Chair:
Günter Lob
Members: Thami Benzakour, Peter Biberthaler, José Sérgio Franco, Fred Otsyeno, Reinhard Schnettler

Tumours

Chair: Eduardo Botello
Vice-chair: Andrea Angelini
Members: Francis Hornicek, Joseph Benevenia, Keith Hosking, Luisa Paganini, Nedim Aytekin, Magdy Abdelmotaal, Yogesh Panchwagh, Albert Lam, Walid Atef-Ebeid, Fabrice Fiorenza, Ajay Puri, Pietro Ruggieri